Tipy na výlety pro rodiny s dětmi (od 10-ti let)

Tipy na výlety pro rodiny s dětmi (od 10-ti let)

Náročnější celodenní výlety po rodiny s dětmi. Fotogalelerie s popisem k dispozici.

 
 

Gamskarkogel (2467 m)

Celodenní výlet pro ty, které neodradí cesta na vrchol v délce 4 hodiny. Naprosto bezpečný výlet i pro rodiny s dětmi. Na cestě nejsou žádné nebezpečné úseky. Výlet jsme absolvovali z Bad Gastein, s trasou z Bad Hofgastein nemáme zkušenost. Z Bad Gastein vede cesta přes oblíbenou turistickou chatu Poserhohe ve výšce 1500 metrů. Cesta sem je opravdu jen čisté a poměrně strmé stoupání lesem. V začátku, než překonáte hranici lesa je opravdu náročné. Jakmile se Vám otevřou vysokohorské pastviny a výhledy, nabydete novou energii a pošlape se Vám příjemněji. Zanedlouho dorazíte na Poserhohe, kde se určitě na chvíli zastavte. Je to příjemná zastávka směrem na vrchol, kde se můžete občerstvit a odpočinout si, ale také se pokochat výhledy do okolí. Pokud se rozhodnete, že dál na vrchol Gamskarkogel nepůjdete, můžete se vrátit přes údolí Kotchachtal do Bad Gastein. Cesta na Gamskarkogel je dobře značená a opravdová nádhera začíná právě zde, od Poserhohe dál. Cesta není další hodinu nijak náročná, pomalé stoupání lesem a pastvinami až do sedla před vcholem je opravdu „na pohodu". V sedle před vrcholem si můžete odpočinout, protože odtud vás čeká jen stoupání. GRaukogel je takový travnatý kopec, je to zcela bezpečný výstup. Možná cestou potkáte kamzíky nebo sviště a určitě uvidíte plno alpských květů včetně protěže alpské. Na vrcholu je příjemná chata, kde si můžete dát limonádu, pivo nebo polévku. Výhledy do okolí jsou nádherné. Cestu zpět zvládnete už hravě a určitě s veselou náladou. Z vrcholu lze pokračovat i dalšími směry, do Bad Hofgastein, stejně tak lze v sedle odbočit na další trasy, ale to jsme časově už nestihly, možná příště. Gamskarkogel je místo kam se určitě chceme vrátit.

gamskarkogel.png

Palfner See

Pfalfnerr See je jedno z nejkrásnějších jezer, které jsme v údolí Gastein viděli. A přitom je k němu poměrně jednoduchá cesta. Mnoho lidí se zde i koupe, určitě stojí za návštěvu. My jsme k němu šli z Bad Gastein. Cesta je velice dobře značená ze směru od Rudolfhohe. Cesta vede pod penzionem Windischgratzhohe a jezero je již odtud značeno. Zpočátku je vesta široká, šotolinová, stále do kopce. Na této trase není žádná chata s občerstvením ani možnost nabrat vodu. Tato možnost je až na zpáteční cestě na Graukogel. Cesta se napojí na potok a postupně strmě stoupá. Je kamenitá a úzká, jako byste šli po schodech nahoru. V okamžiku, kdy vyjdete z lesního porostu, budete ještě stoupat, protože jezero je schované opravdu nahoře ve skalách. Cesta je ale od tohoto okamžiku příjemnější, budou se Vám nabízet výhledy do hor i do údolí, cestou potkáte stáda dobytka. U jezera si můžete odpočinout a osvěžit se. Cesta sem nám trvala asi 3 hodiny. Doporučujeme následně vydat se směrem k vrcholu Graukogel, což už je jen po vrstevnici a je to opravdu příjemná cesta a také zcela bezpečná. Až se budete blížit k horní stanici lanovky na Graukogel, uvidíte borovicový les, a to jste již opravdu blízko k restauraci. Na Graukogel si můžete dát oběd, svačinu apod. je zde poměrně velká restaurace a také nástupní stanice lanovky, kterou můžete využít na cestu zpět do Bad Gastein. My jsme šli pěšky po sjezdovce dolů, vede tudy pohodová travnatá cesta, která rychle ubíhá.

  palfner-see.png

Silberpfennig (2600 m)

Jeden z nejkrásnějších výletů, které jsme dosud podnikli. Tady se kdysi hledalo zlato a stříbro. Cestou narazíte na dávno opuštěné zlatokopecké štoly, ruiny domků hledačů zlata, uvidíte kamzíky, sviště a možná najdete i kamínky, u kterých se budete přít, zda třeba nejsou s kousky zlata či stříbra. Ne nadarmo se tato hora jmenuje stříbrný fenig. Výlet začíná z údolí Sportgastein. Sem si zřejmě dojedete autem. Následně se vydáte k přehradě Unterer Bockkardsee. Už tento samotný výstup je zajímavý a až se před Vám otevře pohled na přehradu, budete opravdu spokojení. Tento první výstup je poměrně strmý, ale opět, zcela bezpečný. Cesta je opět dobře značená a je jen jednou z mnoha, která se nabízí. Kolem přehrady projdete po vrstevnici, budete se stále mít na co dívat, na krásné hory kolem, nebo na ve slunci stříbrnou hladinu přehrady. Cesta je v tomto úseku nenáročná. Jakmile přejdete přehradu, cesta je kamenitá a stoupá, ale není to žádné náročné stoupání. Půjdete kolem vodopádu a jakmile ho minete, otevře se před vámi planina s potůčky a loukami kolem. To je moc pěkný úsek cesty, je celý po rovince až k jezeru Oberer Bockartsee. Kolem jezera se tyčí skalnaté útesy, charakter krajiny je jako v Tatrách. Cesta na Silberpfennig vede kolem jezera nahoru do sedla, v této fázi je stále ještě zcela bezpečná a technicky jednoduchá. Ze sedla je nástup k vrcholu pozvolný, ale stále náročnější. Poslední úsek je techniky náročný, ve skalách, ale zvládli jsme s dětmi 10 a 12 let (záleží na tom, zda děti nemají strach, některé doslova proběhne až na vchol, jiné může mít strach v některých pasážích, potom je lepší se vrátit). Posledních 50 metrů u vrcholu vede po louce, na vrcholu je krásný výhled a možnost odpočinku. Na této trase je jedna chata, a to u spodní (první) přehrady.

  silberpfennig.png

Graukogel (2492 m)

Naprosto jedinečný výstup na vrchol, pro rodiny s dětmi spíše nedoporučujeme, některé úseky se nám zdáli nebezpečné - mohly by ze být řetězy, ale nebyly. Absolvovali jsme pouze bez dětí, fyzicky není výstup náročný, spíše poslední část technicky náročnější. Cestu jsem si odšlapali celou, z Bad Gastein až na vrchol. Zjednodušení a urychlení nabízí lanovka, která vede těsně pod vrchol Huttenkogel - 2231 m. Na Huttenkogel se cestou na Graukogel určitě zastavte, je to malá a příjemná odbočka. Je odtud krásný výhled na jezero Reedsee, mimochodem další z krásných turistických cílů. Cesta na Graukogel je příjemná a plná nádherných, doslova dech beroucích výhledů. Pohybujte se kolem 2300 metrů. Postupně se cesta stává více náročnou, úzká cesta ve skalách, zcela bez jištění. Těsně před vrcholem Vás zamrazí, v jednom z výklenků ke svíčka s památníčkem. Na vrcholu není žádný prostor, ale zpravidla se zde každý vyfotí a potom se vrací dolů. Je zde možnost sestupu k jezeru Palfner See, nezkoušeli jsme, cestu jsme neviděli, ale na mapě je značená.

 

  graukogel-png.png

 

Gadaunerer Hochalmen (1841 m)

Úžasný výlet pro rodiny s dětmi a skupiny rodin. Bezpečný a bezstarostný od začátku až do konce s možností skvělého občerstvení na salaších v polovině cesty. Výlet začíná v údolí Angertal, cesta je dobře značená. Zpočátku lesem, velice příjemná cesta podél potoka. Možnost zastávky s občerstvením je hned na začátku v restauraci Waldgasthof. Tuto ale doporučujeme navštívit samostatně, je zde totiž lovecký okruh a možnost rybaření. Nebo se zde můžete zastavit i cestou zpět. Cesta je široká, šotolinová a vede stále nahoru. Po cestě je možnost nabrat si vodu ve studánce. Po cca dvou hodinách stoupání vyjdete na horské pastviny, kde je několik malebných salaší. Určitě se v některé z nich zastavte. Pro nás je pravidelnou zastávkou salaš Feldinger Hutte, kde mají výborné podmáslí s borůvkami. Naše trasa směřuje zpět do údolí Angertal, kde máme naplánované rybaření. Ulovené pstruhy si potom necháme připravit s restauraci již zmiňovaného penzionu Waldgasthof. Stejně tak si ale můžete úlovek odnést domů a připravit si ho sami. Tento výlet je opravdu pohodový a plný zážitků. Navíc je možné si výlet naplánovat i jinak napr. s odbočkou na vrchol Schlossalm.

  gedaunerer-hochalmen.png

 
 
Staňte se našimi fanoušky na Facebooku, prohlížejte si fotky a videa a budete mít ty nejlepší informace pro vaši cestu do Bad Gastein.