Termální prameny a radonové štoly - Gasteiner Heilstollen

Termální prameny a radonové štoly -  Gasteiner Heilstollen

Gasteinské radonové štoly slaví letos 60 let provozu (poprvé se pro veřejnost otevřely roce 1952). Ročně se zde léčí až 14 tis. pacientů. Pro nemocné s tzv.nemocí Morbus Bechtěrev (revmatické onemocnění) jsou Gasteinské štoly největším terapeutickým centrem na světě.

 
 

V oblasti vyvěrá 18 termálních pramenů bohatých na minerály a léčivý radon. Denně proteče lázněmi pět milionů litrů termální radonové vody o teplotě 40-50 °C. K vidění je pouze jediný pramen v rámci naučné stezky, ostatní prameny jsou přísně chráněny, aby nepřišly do styku s povrchovou vodou a využívají jen vybrané hotely pro své léčebné procedury. Termální vodu využívají i plavecké bazény v lázních denně přístupné veřejnosti. Gasteinské procedury využívají již několik století blahodárně působící kombinaci radonu, tepla a nadmořské výšky.

K rozvoji lázeňství v údolí přispěla těžba zlata. Právě při jeho hledání byly objeveny léčivé účinky zdejších důlních štol. Na horníky působily natolik příznivě, že se sem začaly jezdit léčit známé osobnosti. Místní název Bad znamená lázně a Gastein pochází z keltštiny a znamená údolí. Keltové obývali oblast již 400 let před naším letopočtem.

Léčebné jeskyně, termální voda a parní koupele napomáhají ulevit od bolestí nejrůznějšího původu a také při rehabilitaci po zraněních. Pozitivní výsledky jsou dosahovány i v léčbě nemocí, jako jsou astma, bronchitida, chronická bronchitida, záněty dutin a alergická onemocnění.

Léčba probíhá buď prostřednictvím koupele, pití vody obsahující radon nebo inhalací. Bad Gastein byl prvním městem, kde se léčba pomocí radonu nabízela. Dnes už je tento způsob běžný po celém světě.

Gasteiner Heilstollen, Heilstollenstrasse 19, 5645 Bockstein/Bad Gastein

www.gasteiner-heilstollen.com, info@gasteiner-heilstollen.com

logo-heilstollen.gif


 

.

 
 
Staňte se našimi fanoušky na Facebooku, prohlížejte si fotky a videa a budete mít ty nejlepší informace pro vaši cestu do Bad Gastein.