Nejkrásnější výletní cíle v údolí Gastein a okolí

Nejkrásnější výletní cíle v údolí Gastein a okolí

Vybrali jsme pro Vás několik tipů na letní výlety v údolí Gastein a v jeho okolí. Výlety je výhodné absolvovat se Salcburskou nebo Tauernskou kartou. (můžete využít jízdy lanovkami zdarma).

• Údolí Sportgastein
• Fulseck - Spiegelsee - Dorgastein
• Graukogel - Zirbenweg
• Alpendorf - Geisterberg
• Liechtensteinklamm - soutěska s vodopády
• Stubnerkogel a Schlossalm - dva vrcholky
• Salzburg a jeho pamětihodnosti
• Pevnost Werfen
• Eisenriesenwelt - ledovcové jeskyně ve Werfen

1. Údolí Sportgastein


Uvidíte překrásná přírodní panoramata a můžete si vybrat výlet přesně podle Vaší chuti. Pro naše děti (8 a 6 let) je údolí Sportgastein tím nejkrásnějším místem v údolí Gastein a věřte, že nadšeni budete i Vy.
Do údolí vede Alpská silnice, kde se platí mýtné 5 eura na dospělou osobu. Trošku nás to poprvé překvapilo, ale nakonec jsme toho vůbec nelitovali. Už samotný příjezd je tak trošku dobrodružství, budete totiž projíždět neosvětlenými skalními tunely. Z parkoviště Sportgastein (1587 m) už silnice dál nevede a čeká Vás jen panenská příroda. Do údolí Sportgastein také jezdí autobus od nádraží v Bad Gastein (tato možnost je výhodná pro ty, kteří plánují delší okružní výlet s návratem do Bad Gastein). Sportgastein je ideálním výchozím bodem pro pohodové rodinné výlety, ale i pro náročnější túry do hor. Procházet se můžete i s úplně nejmenšími dětmi v kočárku. Údolí je široké a bezpečné. Najdete zde spoustu obhospodařovaných salaší, kde můžete ochutnat domácí speciality - špek, šunku, sýr, chléb, máslo. V letních měsících uvidíte velká stáda dobytka - koně, krávy, ovce, kozy. Děti se mohou proběhnout, pohrát si na dětských hřištích i s domácími zvířaty, kočky, králíčci... Vidět tolik dobytka v jeho přirozeném prostředí je pro řadu dětí v dnešní době zážitek. Trasy vedou napříč celým údolím a po rovině, s dětmi se můžete toulat bez obav po celý den. Pro zdatné výletníky mohu doporučit výstup k jezerům Bockhartseen. Výstup trvá cca 2 hodiny. Nejdříve vede serpentýnami po šotolinové cestě a ke konci se cesta zužuje v kamenitou pěšinu, která Vás dovede k chatě, pod kterou jsou jezera Bockhartseen. Od těchto jezer lze pokračovat po hřebenech až k vrcholu Stubnerkogel a odtud se vrátit lanovkou k nádraží v Bad Gastein. Velmi oblíbeným a náročnějším výletem je cesta k místu Niederschasenhaus (2472m). Výlet trvá cca 3 hodiny a je s převýšením 890 m. Nejdříve projdete údolím Sportgastein podél potoka, na konci údolí uvidíte velký vodopád a v těchto místech cesta začíná strmě stoupat. Od Niedersachsenhaus můžete dojít ještě dál, až k místu Neuenerkogel (2827m), toto prodloužení zabere cca 1,5 hodiny a je s převýšením 400 m. Podobný profil má výlet k místu Hagener Hutte (2446m). Zpočátku vede trasa také údolím kolem potoka, cca ve výšsce 2000 m je malá dřevěná chatička a dále vede cesta loukami kolem malého plesa a stoupá traverzem až k chatě. Cesta Vám zabere cca 3 hodiny a lze ji abolvovat i s dětmi. Ještě dodám, že zdatní bikeři mohou do údolí dojet po značené cyklostezce přímo z Bad Gastein a velkou část údolí si projet na kolech.


2. Graukogel - Zirbenweg


V okolí horní stanice Graukogel se nachází velmi stará a významná oblast s výskytem staletých borovic: Stáří některých dřevin se udává až na 400 let! A právě proto v těchto místech vznikl tematický okruh se zaměřením na krásy borovicových porostů. Trasa je ve výšce cca 1950 m a délka okruhu je 45 minut. Jedná se o okruh zaměřený na relaxaci a poznávání přírody, zejména pak s využitím borovicového dřeva. K dispozici jsou různé lavičky z borovic, tzv. borovicové lůžko, na kterém můžete odpočinout, borovicová houpačka, most... Stezka se věnuje využití borovice pro naše zdraví - borovice má totiž pozitivní účinky na vysoký krevní tlak a má celkově zklidňující účinky na celý organismus, velmi dobrý vliv má např. na dýchací cesty. Stezka je v nádherné přírodě s jedinečným výhledem do údolí Gastein. Borovice má v oblasti Graukogel a v Alpách vůbec zvláštní význam. V roce 2011 byla zvolena stromem roku. Také proto se téma „borovic" stalo ústředním projektem rozvoje turistiky pro letošní letní sezonu 2012 v údolí Gastein. (Zirben - borovice, Zauber - kouzlo). Pro náročnější turisty nabízí vrchol Graukogel zajímavé trasy, např. k jezeru Pfalfner See, dále k jezeru Reed See a zpět do údolí Kotchachtal. Na Graukogel lez vyjet i na kole, pro milovníky bikovování je to skvělá alternativa.


3. Fulseck - Spiegelsee - Dorfgastein

Fulseck je horní stanice lanovky z vesničky Dorfgastein. V zimě je zde nádherný lyžařský areál, který byl již vícekrát oceněn nejlepším rodinným areálem Rakouska. Oblast má tu výhodu, že je z hlavního vrcholu možnost využít protější krásné údolí Grossarltal, což rozšiřuje možnosti obou míst jak pro turistiku, tak pro lyžování. V létě je oblast lákavá díky krásnému jezeru Spiegelsee, které je určeno k relaxaci. Dno jezera je přizpůsobeno tak, abyste se po úzkém chodníčku mohli bosýma nohama projít po jeho dně. Vaše chodidla zažijí opravdovou masáž. Břehy jezera lemuje chodníček, kde jsou další masážní místa pro chodila - oblázky, kúra, nebo písek a samozřejmě tráva všude kolem. Nechybí zde ani místa k odpočinku a ke svačině. Takže zde se cestou z Fulsecku vždy zastavíme a relaxujeme. Opravdoví sportovci mohou až sem dojít pěšky nebo na kole, cesty jsou po šotolině, je to náročné, ale vyjet se dá. Ostatní mohou využít lanovku. Jezero Spiegelsee je cestou do střední stanice lanovky, kde je i cíl naší cesty salaš Wengeralm. Už loni jsme si zde dali "prkénko" se specialitami, letos opět neodoláme. Možností výletů je však opravdu hodně. Můžete si prochodit hřebeny hor a vrátit se zpět dolů odpoledne lanovkou. Cesty v okolí Fulsecku jsou široké, zpěvněné, vhodné i pro kočárky. Od jezera Spiegelsee už procházíte příjemným lesem. Salaš Wengeralm funguje celoročně, je docela velká, dobře se zde jí a pije a mají zde vyžití pro děti. Odtud stačí sejít kousíček ke střední stanici lanovky a sjet dolů do Dorfgastein. V dolní stanici je malé a příjemné koupaliště Solarbad, kam chodíme moc rádi. Je to příjemná tečka ze celým dnem.


4. Alpendorf - Geisterberg

Alpendorf je vzdálen cca 40 km od údolí Gastein a je ze Sankt Johann am Pongau dobře značený. Vesnička na nás působila docela luxusním dojmem, přesto sympaticky. Hned u hlavního parkoviště bylo více čtyřhvězdičkových hotelů, vše bylo krásně upravené čisté, přehledné a ještě dole u spodní stanice lanovky v Alpedorf je velice pohodové odpočinkové místo s atrakcemi pro děti. Výjezd lanovkou do horní stanice je se salzburskou kartou zdarma. U pokladny dostanou děti hrací karty a nálepky, pro zdatnější turisty je k dispozici přehledná mapka turistických tras. Výjezd lanovkou netrval dlouho a byl příjemný, lanovka jela docela rychle. Z horní stanice se jde cca 15 minut pěšky na vláček, který vás doveze až na vrcholek hory. Pešky bychom tam byli stejně rychle, protože vláček jezdí v půlhodinových intervalech, ale kvůli dětem jsme jeli. Na konečné vláčku je vstup do "světa duchů", celý park je opravdu velmi krásně udělaný a údajně funguje i v zimě. Nikam jsme nespěchali a celou trasu jsme si prošli. Děti absolvovaly všechny zastávky a my jsme se kochali krásnými výhledy do okolí. Také jsme si svlažili nohy v potůčku, poseděli jsme, odpočali, prostě pohoda a pro naši skupinu 3 rodin s celkem 6-ti dětmi to byl opravdu dobře zvolený výlet. Velmi mile nás překvapilo, že z v podstatě nenápadného Alpendorfu se lze na lyžích pohodově dostat do střediska Wagrain a posléze do Flachau. Sjezdovky vypadaly velmi široké a přehledné, takže v zimě se sem určitě chystáme. U pokladen jsme si vzali skimapky, prohlédli si zimní fotky a naše domněnka se potvrdila. Trošku nám bylo líto, že nemůžeme vyrazit na náročnější výlety přes hřebeny hor už teď v létě. Opravdu je to oblast, kterou můžeme doporučit. Navíc kousíček od Alpendorfu je úžasná přírodní zajímavost Liechtensteinklamm - soutěska s vodopády, se salzburskou kartou také zdarma.


5. Hrad Werfen

Hrad leží 40 kilometrů před Salzburgem a přístup je označen sjezdem z dálnice u městečka Werfen. Před hradem je parkoviště, které je zdarma. Hrad je na vysoké skále a od parkoviště vede nahoru lanovka. Vstup do areálu hradu a prohlídka je se Salzburskou kartou zdarma, výjezd lanovkou na hrad stojí 1,5 euro, tam i zpět. Nemáte-li salcburskou kartu, stojí vstup 10,50 euro. Na hrad lze vyjít pěšky druhou stranou hradu z městečka Werfen, kde druhá vstupní brána. V rámci vstupného lze projít tři expozice. První navazuje na zdejší tradici sokolnictví a ukazuje její vývoj. Druhá, klasická expozice, vás provede po celém hradě a jeho ochozech. Součástí prohlídky je vězení a mučírny, pětipatrová zbrojnice s ukázkami zbraní a výstup na vrchol zvonice, odkud se nabízejí překrásné výhledy na okolní údolí. Průvodkyně zde i zazvoní na 4 412 kilogramů těžký zvon odlitý roku 1586. Na tzv. sokolím dvoře, můžete vidět každodenní letové ukázky dravců. Pokud Vám představení unikne, můžete si prohlédnout řadu odpočívajících dravců. Na hradě je k dispozici průvodkyně i audio průvodce i v češtině.
Sokolnické muzeum
Na hlavní věži Wallerturm je umístěno sokolnické muzeum, které ukazuje tradici lovu za použití dravců. V přízemí je expozice ze střední Asie, arabského světa a Ruska. Ve střední Asii je sokolnictví provozováno hlavně orlem skalním k lovu lišek a vlků. V orientu se využívají sokolovití dravci k lovu stepních zajíců a malých krocanů. V prvním patře je znázorněn vývoj sokolnictví ve střední Evropě. Do Evropy se dostal v období křižáckých válek ve třetím století. Největšího rozmachu se sokolnictví dožilo ve středověku.
Historie hradu
Vznik hradu je spojen s lety 1077, kdy vrcholí boj o investituru (boj o právo obsazovat církevní úřady a podřízenost - nadřízenost mezi papežem a císařem). Vybudovat hrad se rozhodl arcibiskup Gebhard von Helfenstein, jež byl v boji o investituru nakloněn na stranu papeže. Hrad vznikl jako obranný a měl také velký význam na obchodní stezce vedoucí údolím Salzachu. Dobudování však nebylo arcibiskupu Gebhardovi dopřáno, poněvadž po zahájení stavby musel uprchnout na 9 let do exilu v Sasku. Odtud se vrátil na nedostavěný hrad Werfen a zanedlouho zemřel. Stavbu dokončil arcibiskup Konrád I von Abenberg. Ten měl ale podobný osud, kdy po přiklonění se na papežovu stranu, musel na 10 let do exilu. Dokončení se tak hrad dočkal až po jeho návratu, kdy dalších 25 let vládl arcibiskupskému úřadu. Hrad byl jednou v historii dobyt a vypálen, a to v letech 1525 za německé selské války. Obnovu hradu započal arcibiskup Matthäus Lang von Wellenburg. Podobu jakou má hrad téměř do dnešních dnů, získal až při přestavbě v druhé polovině šestnáctého století. To udělal Johann Jakob von Khuen-Belasy z hradu moderní pevnost italského typu. Po strádání hradu a chátrání ho v srpnu 1898 získal arcivévoda Evžen Rakouský a hrad začal být znovu trvale obýván. Arcivévoda zde nechal umístit své umělecké sbírky a sbírky zbraní. V roce 1931 zde však vypukl požár, který zničil velkou část paláce. Po prodeji svých sbírek a z vyplacené pojistky nechal arcivévoda hrad opravit. V roce 1938 musel arcivévoda nakonec hrad prodat Salcburské župě. Za druhé světové války sloužil hrad i jako školicí centrum NSDAP. Do roku 1945 zde bylo přes 40 let výcvikové středisko salcburského četnictva. Od roku 1987 je zpřístupněn areál hradu veřejnosti. Kromě středověkého hradu je také velkou místní atrakcí lednový svět - Eisriesenwelt, který se nachází nedaleko. Eisriesenwelt je největší ledová jeskyně na světě.


6. Ledový svět ve Werfen


V městečku Werfen, cca 40 km od Salzburgu najdete kromě impozantního hradu tento světový unikát, který rozhodně stojí za návštěvu. Obrovský systém chodeb a dómů, tzv. „Ledový svět ve Werfen" se větví do vzdálenosti více než 40 km. (pro návštěvníky je otevřena pouze část chodeb). Jeskyně se nacházejí v nadmořské výšce 1400 až 2000 metrů. Do konce 19. století nebyly ledové jeskyně odborníkům ani veřejnosti známy. Vstupní otvor do jeskyně v nadmořské výšce 1641 metrů totiž není z údolí vidět. Led se v jeskyních vytvořil díky klimatickým podmínkám. Vzhledem k silnému proudění vzduchu v jeskyních je tu teplota celoročně kolem 0 stupňů Celsia. V létě je do jeskyní nasáván vzduch otvory na vrcholu pohoří, odkud proudí jeskyněmi, kde se ochladí a vane ven v nejnižším bodě. V zimě naopak stoupá relativně teplejší vzduch z jeskyně horními otvory ven. Nejchladnější částí celého systému je nejnižší část, kde se vytvořila asi kilometr dlouhá souvislá ledová vrstva.. Nejchladněji je zde na jaře, kdy právě dochází na povrchu k tání sněhu. Voda z něj vtéká do jeskyně, kde mrzne. Jeskyně nemá elektrické osvětlení, návštěvníci zde používají karbidové lampy. Se zavedením elektrického osvětlení se nepočítá ani dnes. Elektrické vedení, reflektory a především světlem způsobený růst zelených řas by narušovaly vzhled ledové výzdoby, ale je tomu tak i z romantických důvodů - návštěvníci mají stejné světelné podmínky jako původní objevitelé a nejsou tak ochuzeni o tento zážitek. Pro vstup do jeskyní je třeba se teple obléci, dětem se určitě doporučuje čepice a rukavice. Vstup do jeskyně s dětmi mladšími než 3 roky se obecně nedoporučuje, prohlídka je náročná časově i fyzicky. Nejznámějšími útvary jsou Posseltova hala, Hymirova jeskyně a Dóm Alexandera von Mörka.
Posseltova hala - impozantní tunel, který je prodloužením vchodu do jeskyně. Může být dobře 300 metrů dlouhý a stoupá stále vzhůru. V roce 1879 tu začal zkoumat jeskyni průkopník Posselt-Czorich. Dostal se až do místa, kde ho zastavil stále příkřejší led a tady udělat na stěnu jeskyně křížek - Posselt Kreuz. Dvacetimetrový Velký ledový val, který dal Posseltovi stopku, překonala až v roce 1913 pomocí sekaných stupů tříčlenná výprava vedená Alexandrem von Mörkem. Po Posseltově hale se schodiště následuje Hymirova hala (jméno má podle ledového boha ze severských ság, který byl synem nejvyššího boha Odina). Odinovým sálem se prosmýkneme do dalšího megaprostoru v jeskyni - do Domu Alexandra von Mörka. Rozměry: 60 metrů délka, 30 metrů šířka a 35 metrů výška. V jednom ze zákoutí je uložena urna s Mörkovým popelem. Posledním přáním jeskyňáře, který padl v 1. světové válce, bylo, aby našel místo posledního odpočinku právě tady. Další zastávkou je Ledový palác (Eispalast, 1.759 m n.m.), jehož rovný prostor je 70 metrů dlouhý a 25 metrů široký a je pokryt zrcadlově hladkým ledem. Ledovém paláci následuje obrátka a více méně stejnou cestou se návštěvník vrací zpátky.
Z historie objevení jeskyní
V roce 1879 objevil jeskyně přírodovědec Anton von Posselt Czorich ze Salzburgu a povedlo se mu dostat se asi 200 metrů hluboko. V roce 1913 provedl výzkum jeskyní Alexander von Mörk. Se svou expedicí podnikl výpravu ve vlastnoručně vyrobených potápěčských oblecích k podzemnímu jezeru. V roce 1920 byla v blízkosti postavena první jednoduchá chata Forscher Hütte a byly vybudovány jednoduché chodníky a stezky umožňující výstup až k jeskyním. Jeskyně se stávaly turisticky atraktivní. V roce 1924 byly zpřístupněny pro pěší turistiku všechny ledové části jeskyní. V roce 1925 zde byla postavena nová větší chata, která byla pojmenována po Friedrichu Oedlovi, který má velké zásluhy na pracích spojených s ledovými jeskyněmi Eisriesenwelt. Od roku 1953 bylo možné se k jeskyním dostat po dosti špatné silnici Eisriesenweltstrasse. V roce 1964 byla silnice rozšířena pro obousměrný provoz a v roce 1974 bylo vybudováno parkoviště s kapacitou 300 osobních automobilů. V roce 1955 byla vybudována visutá lanovka s největším převýšením v Rakousku, která zkrátila čas výstupu k jeskyním z jednoho a půl hodiny na několik minut. V letech 1977 - 1978 byla lanovka celkově modernizována a vybavena většími kabinami pro 15 osob. Hodinová přepravní kapacita se tak zvýšila na 250 cestujících v každém směru. V současnosti lanovka dosahuje sklonu asi 50 stupňů.


7. Liechtensteinklamm - soutěska s vodopády

Liechtensteinklamm patří mezi nejdelší, nejužší a nejhlubší skalní soutěsku v Alpách. Tato přírodní zajímavost stojí bezpochyby za návštěvu. O zpřístupnění Liechtensteinklammu se zasloužil kníže Jan II. z Liechtensteinu, díky jehož investici mohly být turistické chodníky v kaňonu dokončeny v roce 1876. Do této obtížné stavby se původně, v roce 1875, pustili nadšenci z místního turistického spolku. Během stavby jim však došly peníze. Kníže věnoval na stavbu 600 guldenů a na důkaz díků nese soutěska jeho jméno. Soutěskou procházíte po dřevěných chodnících a všude okolo vás doslova burácí voda. Díky dřevěným chodníkům se dostanete na místa, která byste běžně nemohli navštívit a to zcela bezpečně (někdy jsou chodníky vlhké a je třeba dávat pozor, abyste neuklouzli, obecně je lepší vzít si jiné boty než např. sandály). Můžete vidět zajímavé skalní útvary, které vnikly působením vody. Soutěskou protéká říčka Grossarler Ache. Soutěska a místy velice úzká a její stěny jsou velmi vysoké, v místních informacích uvádějí až 300 metrů. Když se vydaří počasí a je slunečno, můžete pozorovat i úžasné barevné kombinace vznikající dopadem slunečních paprsků do rozbouřené vody v jindy těch nejtmavších místech soutěsky. Trasa je zakončená vodopádem - Nevěstin závoj, který každého návštěvníka doslova okouzlí.

Soutěska má i svou legendu...
Jistý kovář z Oberarlu v Plankenau uzavřel s ďáblem dohodu, v níž mu slíbil svoji dcerku, když mu ďábel k jeho domu přenese léčivé prameny z údolí Gastein. Čert měl za úkol svoji práci dokončit ještě před úsvitem následujícího dne, do prvního kohoutího zakokrhání. Než však stihl práci dokončit, dozvěděla se kovářova žena o tajném spolku jejího muže s čertem. Na nic nečekala a rozhodla se zachránit dcerku a zarazit chamtivost manžela. Popadla kohouta z kurníku a ponořila ho do dřevěného koryta plného vody u studny. Ten začal kokrhat jako o život a jeho křik se rozléhal do širokého okolí. Právě v tu chvíli čert letěl ke kovárně, když v tom zaslechl kohoutí kokrhání. Ze zlosti nad tím, že nestihl práci dokončit včas, a že přišel o dívenčinu duši, vztekle mrsknul prameny do hluboké soutěsky pod sebou, aby je již nikdy žádný člověk nenašel.
Soutěska Liechtensteinklamm se nachází poblíž města St. Johann im Pongau, u ústí říčky Gasteiner Ache do Salzachu. Příjezd k soutěsce je z tohoto města dobře značen až k hlavnímu parkovišti, zde necháte auto a cca po 250 metrech dojedete k chatě, kde si koupíte vstupenky a přímo z chatky vstoupíte do soutěsky.
Soutěska je přístupná od 1.5 do 30. 9. denně od 8 do 18 hod. a od 1. 10 do konce října od 9 do 16 hodin.


8. Salzburg a jeho pamětihodnosti


Se salzburskou kartou máte návštěvu všech paměstihodností v Salzburgu včetně Zoo zdarma. Krásný je také výlet lanovkou na horu Unterberg odkud je krásný výhled na Salzburg a okolí.
Máte rádi památky? Pak není v oblasti nic lepšího než právě Salzburg.
Podrobněji na tomto místě webu: http://www.bad-gastein.cz/aktivita/47-salzburg-a-jeho-pametihodnosti 


9. Schlossalm a Stubnerkogel

Tyto dva vrcholy jsou skvělými výletními cíly.
Stubnerkogel je dostupný lanovkou od nádraží v Bad Gastein. Na vrcholku je nejdelší visutý most v Evropě, odkud je krásný výhled do okolí. Dále je zde vyhlídka na Grossglocker - nejvyšší horu Rakouska. Po hřebeni se můžete vydat směrem na Sporgastein kolem jezer Bockahartseen a zpět se vrátit autobusem. K dispozici je stylová restaurace s letní terasou přímo na vrcholku a dětská herna. Krásné turistické cesty jsou také směrem do údolí Angertal odkud se zpět do Bad Gastein vrátíte také autobusem. Cesta ze Stubnerkogel zpět do Bad Gastein není dle naší zkušenosti to nejlepší, je příliš prudká a prakticky podél lanovky. Visutý most je atrakce, kterou většina turistů nechce vynechat, nicméně je třeba si počkat na pěkné počasí.
Schlossalm je vrchol na horní stanici lanovky z Bad Hofgastein. Zde můžete bez obav strávit celý den. Ihned u horní stanice je krásné dětské hřiště a veliká trampolína. K dispozici je okruh Almorama, který vás provede skalními útvary, které se podobají zvířatům. Kousek dál je malebné jezero kolem kterého vedou kratší nebo delší kondiční okruhy. U jezera si můžete odpočinout. Pro milovníky horolezectví je Schlossalm jedno z nejlepších míst v údolí. Pro milovníky adrenalinu jsou k dispozici horské dráhy a koloběžky.
Horolezecká stezka HIRSCHKARSPITZE
Velmi zajímavá trasa s více možnostmi. Všechny náročnější úseky lze alternativně obejít jednodušší trasou. Na trasách jsou malé lanové mosty, skalní propast a flying fox (lanová skluzavka), takže budete mít o zábavu postaráno. Obtížnost: B/C až D/E, výškový rozdíl 125m, délka 300m, sestup 15 minut, výstup 60 minut, výchozí bod: Kleine Scharte.
Horolezecká stezka MAUSKARKARSPITZE
Středně těžká trasa s několika strmými pasážemi, charakteristický pro tuto trasu je 30 metrů dlouhý lanový most, poslední úsek vede po hřebeni hory a je jednoduchý, sestup je po turistické trase. Obtížnost B/C, výškový rozdíl 130m, délka 250m, sestup 45 minut, výstup 50 minut, výchozí bod Kleine Scharte.
Horolezecká stezka KLEINE SCHARTE
Nejkratší horolezecká stěna v bezprostřední blízkosti horní stanice, charakteristické jsou různě náročné varianty tras. Obtížnost B/C, převýšení 95m, délka 135 m, sestup 15 minut, výstup 20-30 minut, výchozí bod horní stanice lanovky.
HORSKÁ KÁRA a HORSKÁ KOLOBĚŽKA
Speciální horská kára je určena pro ty, kteří milují sáňkování, rychlou jízdu a chtějí zažít něco netradičního. Pro ty z vás, kteří milují jízdu na koloběžce a nebojí se rychlosti, jsou určeny obří horské koloběžky. Koloběžky i káry jsou určeny pro děti od 10 let a dospělé. Každý stroj má možnost nastavení sedadla dle výšky. Trasa vede z horní stanice lanovky Schlossalm, kde si za cenu 17 euro vypůjčíte káru nebo za 9 euro koloběžku. Přilba a chrániče jsou v také v ceně. Jízdy začínají denně vždy v 11:00, 13:00 a 15:00 ve skupinách maximálně 6-ti osob pro každou atrakci.